Informacja o plikach Cookie

W celu zapewnienia Państwu usług na najwyższym poziomie, w ramach naszej witryny stosujemy pliki Cookies.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących plików Cookie oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Rozumiem, akceptuję  Chcę się dowiedzieć więcej

Tarcza Szkoła Podstawowa
im. Karola Wojtyły
w Radlinie

Odwiedziny

Dziś: 366
Wszystkie: 853225478

I jeszcze jeden konkurs WYGRANY!!!

Obchody 150 rocznicy urodzin Marii Curie - Skłodowskiej
 


Śladami Marii Curie - Skłodowskiej w 150 rocznicę urodzin.

Zwycięstwo w konkursie wiedzy na temat słynnej noblistki.

Dokładnie 7 listopada przypada 150 rocznica urodzin Marii Curie-Skłodowskiej – wielkiej uczonej, noblistki i wybitnej Polki. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wzięli udział w bardzo interesującym wydarzeniu mającym miejsce w parafii Leszczyny.

Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Górno przygotowało projekt pn.Wspieranie wydarzeń i wydawnictw mających na celu popularyzację postaci Marii Skłodowskiej – Curie w 150 rocznicę urodzin”, na które pozyskało środki ze Starostwa Powiatowego w Kielcach. W ramach tego projektu odnowiono grób babki słynnej Polski znajdujący się właśnie na cmentarzu naszej parafii, a w Szkole  Podstawowej w Leszczynach, notabene noszącej imię Noblistów Polskich, zorganizowano konkurs z wiedzy o życiu dwukrotnej noblistki.

Nie mogliśmy opuścić tego wydarzenia, tym bardziej, że to właśnie w Radlinie mieszkali dziadkowie Marii Curie - Skłodowskiej i to właśnie tutaj zmarła w 1882 roku jej babka Salomea z Sagtyńskich Skłodowska. W dodatku dwór państwa Skłodowskich stał w miejscu, gdzie dziś mieszka uczeń klasy VII Kacper, który brał udział w konkursie. Do dziś stoi tam studnia, która zachowała się jako jedyna pamiątka po dworze Skłodowskich. Wszystkie okoliczności, a także wiedza naszych uczniów skutkowały ZWYCIĘSTWEM w konkursie, choć rywalizacja była zażarta. Wygraliśmy jak to mówią "o włos" ze szkołą z Leszczyn, Nic dziwnego, że byli prawie tak świetni jak my - noszą zaszczytne imię Noblistów Polskich.

Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów: z klasy siódmej Agatka Sobieraj i Kacper Kwieciński oraz z klasy szóstej Kuba Ksel. Doskonale zorganizowana uroczystość dała uczniom możliwość nie tylko wygrania świetnych nagród, ale i  zapoznania się z możliwościami studiowania na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, czy obejrzenia krótkiego przedstawienia o słynnej Polce w wykonaniu swoich kolegów z sąsiedniej szkoły, którym gratulujemy fenomenalnej  gry aktorskiej. Dzieciaki z wielkim zainteresowaniem słuchały mini - wykładów panów profesorów z tej uczelni: Prodziekana Wydziału ds. Ogólnych, dr hab. Piotra Borowskiego  i dr hab. Andrzeja Komosy, prof. UMCS, na temat pierwiastków, które odkryła Maria. Jesteśmy dumni z tak wybitnej Polki, będziemy pielęgnować pamięć o jej babce Salomei z Sagtyńskich Skłodowskiej.

obejrzyj galerię zdjęć

czytaj więcej na stronie Echa Dnia