Informacja o plikach Cookie

W celu zapewnienia Państwu usług na najwyższym poziomie, w ramach naszej witryny stosujemy pliki Cookies.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących plików Cookie oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Rozumiem, akceptuję  Chcę się dowiedzieć więcej

Tarcza Szkoła Podstawowa
im. Karola Wojtyły
w Radlinie

Odwiedziny

Dziś: 135
Wszystkie: 909224142

100 lat niepodległej ojczyzny!!!

Jesteśmy uczestnikami historii!


OBCHODY STULECIA NIEPODLEGŁOŚCI

                W tym roku mamy jedyną i niepowtarzalną możliwość świętowania stulecia niepodległości naszej ojczyzny. Mija właśnie sto lat od momentu, gdy Polska odzyskała niepodległość. Nasza szkoła także chętnie włączyła się w ogólnopolskie obchody tej niezwykłej uroczystości, realizując projekt ministerialny pt. "Godność. Wolność. Niepodległość."

 W ramach realizacji tego projektu uczniowie  wraz z nauczycielami przygotowali cały szereg działań, począwszy od uroczystej akademii z udziałem klas: VIII, VII, VI, III i II  były to:

1. Wystawa pamiątek związanych z odzyskaniem i budową przez Polskę niepodległości pt."Godność. Wolność. Niepodległość."

Wystawa odbyła się w budynku Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Radlinie na sali gimnastycznej. Uczniowie zgromadzili i opisali eksponaty związane z odzyskaniem i budową niepodległości przez Polskę. Eksponatami były osobiste przedmioty, fotografie oraz inne akcesoria będące w posiadaniu okolicznych mieszkańców.  Na zajęciach plastyki uczniowie przygotowali plakaty propagujące wystawę i zachęcające do wypożyczenia pamiątek szkole, a następnie rozwiesili je na tablicach ogłoszeń na wsi. Mieszkańcy mogli się zapoznać z wystawą podczas uroczystej akademii w dniu 11.11.2018.

OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ.

2. Wycieczka i mobilna historyczna gra terenowa pt. "Szlakiem Legionów Piłsudskiego 1914 - Piłsudski Go".

Wycieczka z realizacją mobilnej gry historycznej odbyła się do Kielc w dniu 08 listopada 2018r. w grze wzięli udział uczniowie klas 4 - 8 ZSP w Radlinie, młodzież i mieszkańcy wsi Radlin, razem około 100 uczestników. Trasa przebiegała śladem marszruty I Kadrowej do Kielc 12 sierpnia 1914 roku oraz miejscami potyczek z rosyjskimi wojskami zaborczymi. Zadanie rozpoczęło się już na etapie szkolenia nauczycieli i uczniów  w tworzeniu gier mobilnych, a potem projektowania gry i poszukiwania informacji niezbędnych do jej stworzenia. W prace przygotowawcze zaangażowana była Gminna Biblioteka Publiczna w Radlinie. Pani kustosz Jolanta Krzysiek oraz zespół nauczycieli pomogli uczniom w zgromadzeniu wiadomości na temat wydarzenia historycznego, którego dotyczyła gra.

OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ.

OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ

3.Koncert pieśni patriotycznych pt. "Niepodległa w pieśni i piosence".

Koncert został zrealizowany we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich "Radlinianki" i Kołem Gospodarzy Gminy Górno. Podczas koncertu zostały zaprezentowane pieśni i piosenki z okresu walk o niepodległość 1930 - 1918 oraz piosenki patriotyczne. Wykonawcami byli uzdolnieni uczniowie ZSP,  młodzież z terenu wsi Radlin, Koło Gospodyń Wiejskich "Radlinianki", Koło Gospodarzy Gminy Górno. Koncert odbył się
w budynku ZSP w Radlinie na sali gimnastycznej w dniu 11 listopada 2018r. Do realizacji tego zadania wykorzystano nagłośnienie posiadane przez placówkę.

OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ.

4. Konkurs pt. "Radlińska Patriotka" na najlepszy wypiek promujący odzyskanie niepodległości.

Konkurs został zrealizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem na rzecz rozwoju Radlina i gminy Górno. Konkursu na najlepszy wypiek patriotyczny o nazwie "Radlińska Patriotka" nawiązywał w swej treści do ogólnopolskiego konkursu pt. "Patriotka". Do konkursu mogli zgłosić się wszyscy mieszkańcy Radlina bez względu na wiek. Zgłoszenia przyjmował Zarząd Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Radlina i gminy Górno. Rozstrzygnięcia konkursu dokonało specjalnie powołane jury. Zwycięzca, którym okazał się uczeń naszej szkoły - Mikołaj Gałkiewicz, otrzymał nagrodę - grę familijną pt. "Historia Polski".

OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ.

GALERIA ZDJĘĆ Z AKADEMII.

Iwona Galkiewicz